بک لینک PBN  و مزایا و معایب آن برای سئو سایت

راه های زیادی برای ایجاد لینک های قوی وجود دارد. استفاده از PBN نیز توسط برخی از کارشناسان سئو در کنار روش های دیگری مانند ارسال مهمان استفاده می شود. اما باید دید کدام یک از این روش ها از نظر گوگل قابل قبول است و کدام یک جریمه خواهند شد.
 
در این مقاله با موارد زیر آشنا خواهید شد:
لینک PBN چیست؟
PBN مخفف Private Blog Network است. در فرآیند سئو، لینک های خارجی بسیار مهم هستند، بنابراین برخی افراد روشی مستقیم برای دریافت لینک های با کیفیت از سایت های معتبر پیدا کرده اند.
 
آنها دامنه هایی را پیدا کردند و خریدند که اعتبار خوبی کسب کرده اند، اما تاریخ انقضای دامنه فرا رسیده است و مدیر سایت نمی خواهد به استفاده از آنها به عنوان منبع ارجاع ادامه دهد. به این ترتیب آنها تعدادی سایت با اعتبار خوب داشتند که خودشان مدیریت می کردند و به راحتی می توانستند هر از چند گاهی مطالب مرتبط با سایت خود را پست کنند و بک لینک بگیرند.
 
مزایای لینک سازی شبکه PBN
هدف از تصاحب وبلاگ ها یا سایت ها لینک سازی و هدف از لینک سازی سئو سایت است. وقتی تعداد لینک های یک سایت زیاد باشد به گوگل این پیام را می دهد که این وب سایت آنقدر مفید و جذاب است که سایت های دیگر به آن لینک داده اند. بنابراین گوگل به این سایت امتیاز بهتری می دهد و آن را در لیست نتایج جستجو بالاتر قرار می دهد. اما چرا در بین تمام روش های لینک بیلدینگ، سئو گاهی اوقات این روش را برای بهبود رتبه سایت انتخاب می کند؟ در زیر به چند مورد از مزایای لینک سازی PBN خواهیم پرداخت.
 
کنترل دقیق منابع لینک بیلدینگ
در یک شبکه PBN، تمام وب سایت ها تحت کنترل شما خواهند بود. در نتیجه می توانید بک لینک های بی فایده بیشتری را حذف کنید یا در هر صفحه ای که می خواهید لینک بسازید.
 
استفاده از دامنه های معتبر و معاف
با روش PBN، به جای اینکه تلاش زیادی برای دریافت بک لینک از دامنه های معتبر انجام دهید، فقط باید دامنه های معتبر و معاف را جستجو کنید و به راحتی و بدون زحمت آنها را خریداری کنید تا بک لینک های ارزشمند زیادی برای سایت خود به دست آورید.
 
موقت اما موثر
در یک فصل یا شرایط خاص که نیاز به افزایش فروش دارید، ایجاد یک PBN یک راه سریع اما پر زحمت برای افزایش فروش خود برای یک فصل یا افزایش یک موقعیت خاص است. در این شرایط کلمات کلیدی سایت; به عنوان نام محصول یا فروش خدمات فصلی برای مدت کوتاهی هدف گذاری می شود و از برنامه سازنده PBN برای افزایش رتبه خود استفاده می کنند زیرا سود سریع در اولویت است. اگر در این مدت کوتاه به فکر ساختن یک شبکه PBN خالص هستید، مطمئناً نتایج به دست آمده به نفع شما خواهد بود و ماندگار خواهد بود.
 
مزایای ساخت لینک pbn
معایب ساخت لینک در شبکه PBN
اگرچه استفاده از شبکه وبلاگی در کوتاه مدت ترافیک زیادی را به سایت شما ارسال می کند. اما اگر توسط گوگل به رسمیت شناخته شود، این موفقیت به یک فاجعه تبدیل خواهد شد.
 
پنالتی گوگل
معمولاً بازاریابان به مدیران سایت قول افزایش ناگهانی ترافیک و رتبه سایت را می دهند که البته محقق خواهد شد. اما اگر کمی آگاه باشید، متوجه می شوید که همه اینها موقتی است و در نهایت الگوریتم پنگوئن گوگل که وظیفه نظارت بر لینک ها، رتبه بندی سایت ها و شناسایی سایت های اسپم را بر عهده دارد، متوجه تخلف می شود. ارجاعات PBN یک روش سئو کلاه سیاه/خاکستری است. اگر گوگل متوجه شود که شما از این روش استفاده کرده اید، یا شما را به طور کامل از صفحات نتایج جستجو حذف می کند یا جریمه می کند.
 
ایجاد ارجاعات قدرتمند PBN زمان زیادی می برد
اگر می خواهید اقداماتی را برای جلوگیری از جریمه گوگل انجام دهید، باید زمان زیادی را صرف نظارت و خرید دامنه های رایگان، به روز رسانی صفحات سایت قدیمی، رفع خطاها و مشکلات، ثبت اطلاعات تماس و لوگو، ایجاد محتوای فوق العاده، ایجاد لینک های داخلی در استفاده از سایت های داخل شبکه و ... تا گوگل متوجه نشود که شما در حال ساخت شبکه هستید. همه این اقدامات نه تنها زمان زیادی از شما می گیرد، بلکه تمرکز شما را از سایت اصلی دور می کند. اما اگر واقعاً قصد انجام آن را دارید، باید به PBN به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت نگاه کنید.
 
هزینه بالا برای ساخت و نگهداری پیوندهای PBN
کلیه فعالیت های خرید دامنه، خرید هاست، IP اختصاصی، مدیریت سایت، تقویت لینک های خارجی و به روز رسانی محتوا. زمان می برد و هزینه زیادی برای شما دارد. بنابراین ابتدا به فکر در دسترس بودن منابع مالی کافی برای هر مرحله از ساخت شبکه باشید و سپس شروع به ساخت آن کنید.
 
آیا انواع مختلفی از لینک بیلدینگ PBN وجود دارد؟
بر اساس نحوه اتصال سایت ها یا وبلاگ های موجود در شبکه PBN از طریق بک لینک به یکدیگر و تعداد سایت های اصلی در سیستم می توان انواع شبکه ها را ترسیم کرد.منابع زبرخی فهرست شده 2
خبی از سایت های خبری هم گرفته است. بدیهی است بعد از جشنواره و جوایز دیگر نیازی به این سایت نخواهد بود و می توان آن را ترفند خوبی برای یک متخصص سئو دانست که آن را بخرد و به سایت خودش لینک بدهد.
 
آموزش انواع روش های ساخت PBN
از نظر تکنیک سئو، دو روش برای ساخت PBN استفاده می شود که به لینک بیلدینگ کلاه سیاه و لینک بیلدینگ کلاه خاکستری تقسیم می شوند. همچنین انتخاب نوع بستر شبکه یکی دیگر از روش های تقسیم بندی PBN است. در آن زمان باید بین دو گزینه خدمات وبلاگ نویسی و ایجاد یک سایت مستقل یکی را انتخاب کنید.
 
ساخت PBN با تکنیک کلاه سیاه به این صورت است که بستر شبکه خود را به صورت زنجیره ای به یکدیگر و در نهایت به سایت مورد نظر متصل می کنید. این مدل لینک بیلدینگ بسیار قدرتمند و مشکوک است. چون گوگل خیلی زود متوجه می شود و ممکن است شما را مجازات کند. برخلاف این روش، اگر وبلاگ ها را به صورت هرمی یا همان مرحله لینک کنید، امکان شناسایی شبکه PBN شما توسط گوگل کاهش می یابد.
 
در روش ساخت کلاه خاکستری PBN ابتدا شروع به لینک سازی برای سایت خود می کنید و در لایه دوم همان کار را برای بک لینک های اول ادامه می دهید. برای افزایش قدرت اتصالات لایه اول. در لایه سوم نیز می توانید استحکام اتصالات لایه دوم را افزایش دهید. هر چه تعداد لایه ها بیشتر باشد، اتصالات اولیه قدرتمندتر و ارزشمندتر خواهند بود.
 
گوگل چگونه PBN ها را شناسایی و جریمه می کند؟
گوگل متوجه می شود که همه سایت هایی که به شما لینک می دهند دارای علائم مشکوک هستند. در اینجا نشانه ها وجود دارد:
 
نام صاحب دامنه و صاحبان همه سایت ها یکسان است
علاوه بر این، گوگل به نام صاحبان دامنه و صاحبان میزبان دسترسی دارد. وقتی بسیاری از سایت ها به سایت دیگری پیوند داده می شوند و همه آنها متعلق به یک شخص هستند، بدون شک بخشی از شبکه ای از پیوندها خواهند بود.
 
اتصال خارج از شبکه انجام نمی شود
به طور معمول، سایت های موجود در یک PBN فقط به یکدیگر پیوند دارند. بنابراین، زمانی که هیچ سایتی خارج از آن شبکه به آن سایت‌ها لینک نمی‌دهد، و آن سایت‌ها به سایت دیگری غیر از خودشان لینک نمی‌دهند، گوگل متوجه خواهد شد.
 
فعالیت سایت در وب کم است
سایت های PBN فعالیت کمی دارند، محتوا به ندرت تولید و به روز می شود و محتوای تولید شده معمولا بسیار کوتاه و بی کیفیت است. هیچ لینک داخلی در این سایت ها انجام نمی شود.
 
تغییر ناگهانی دامنه و نحوه عملکرد دامنه خریداری شده
بارزتر از همه تغییر ناگهانی در محتوا و فعالیت سایت است. این تغییر بین دو دوره زمانی اتفاق می افتد. که سایت نسبت به زمانی که منقضی شده و توسط شما خریداری شده فعال و معتبر بوده است.
 
نتیجه
 
اگرچه برخی هنوز PBN را به عنوان روش های خاکستری می شناسند، اما شواهد و تجربه نشان می دهد که این روش جزو موارد سیاه سئو است. به همین دلیل گوگل به شدت با آن برخورد می کند و سایت هایی که از این روش استفاده کرده اند جریمه می شوند. بنابراین، یک راه مطمئن و محکم این است که بک لینک های خود را از طریق وبلاگ نویسی مهمان، ایجاد محتوای ارزشمند در انجمن ها، و ارسال گزارش های تبلیغاتی و سایر روش های لینک بیلدینگ دریافت کنید. در این شرایط مطمئن خواهید بود که سایت شما برای اعمال مشکوک جریمه نخواهد شد.